Když jsem před dvěma lety poprvé vešel do malého domku uprostřed městečka Luže, nevěřil jsem svým očím a vlastně i uším. Nade dveřmi bylo sice napsáno: Základní umělecká škola Luže, ale uvnitř to vypadalo jako v ateliéru na AVU. Na stěnách spousty expresívně laděných kreseb, na skříních a v koutech barevné objekty z těžko identifikovatelných materiálů. Kolem stěn plné desky dalších kreseb, skic, návrhů … Prostorem zněl hardrock a uprostřed toho všeho posedávali kluci a holky s tužkami a štětci v rukou. Mezi nimi se pohyboval s pláštěm umazaným od barev chlapík, kterému někteří říkali pane učiteli a jiní zase Jardo. V tom hlaholu bylo těžko k poznání, kdo tam vlastně vyučuje a kdo je žákem, protože všichni komentovali všechno. Byla sobota dopoledne a já jsem si tam připadal jako v athénské diskusní škole.

Přiznám se, že mne tenkrát atmosféra školy nadchla. Dynamické práce odpovídající mentalitě a věku žáků, svobodný přístup a nadhled učitele, schopnost tvrdé a přesto nezraňující kritiky, umění diskuse, ve které není důležité, kdo je žák a kdo učitel, společné nadšení pro jakoukoliv „neozkoušenou věc“, to vše dělá z lužské ZUŠ ojedinělou výtvarnou školu v republice.

Někteří žáci docházejí do své „zušky“ přes deset let, někteří se na soboty a neděle vracejí z pražských výtvarných škol. Všichni ale mluví o svobodné atmosféře lužské školy.

Středem celého toho vření je samozřejmě učitel Jaroslav Košvanec. Nevím, nakolik tuto atmosféru vytváří jeho otevřená osobnost, pedagogické schopnosti, kreativita ... . Jediné, co vím, že ve škole je 7 dní v týdnu, a když se bavíme o „zušce“, hned mne zasvěcuje do dalších plánů, které společně se svými žáky mají.

Vím, že přístup, se kterým se zde vyučuje, není možné aplikovat kdekoliv. Hodně záleží na klimatu v obci, na nadhledu kolegů a vedení, na kvalitě žáků. V každém případě se v lužské ZUŠ odehrává něco, co stojí za pozornost.

Dnes tedy společně se žáky „zušky“ otevíráme v galerii ART již druhou společnou výstavu. Po té první s názvem „Ještě malá, ale přesto křídla“ (měla mimochodem veliký ohlas) ta dnešní představuje pod názvem „Každý někdy někoho“ výsledek roční práce výtvarného oboru ZUŠ Luže.
Luboš Jelínek

P.S. Je možné, že za 50 let budou kunsthistorici zkoumat, proč v okolí Luže žije tolik kvalitních kumštýřů. Snad jim tento text pomůže.

 

zpět na hlavní stránku
xxx